Лагерът е подходящ за деца на 11 – 13 години с планинарски опит
Лагерите от поредицата “Диви Родопи” ни превеждат през нечувани кътчета на мистичната, вълшебна планина. Тази програма следва пътя на лагера „Из дебрите на Баташка планина“ и е естествено продължение на пътя ни през Родопите, който започваме с легерите „С дъх на смола“ и „С дъх на приключение“. Продължаваме да се движим на юг, преминавайки през безброй приключения и живописни места, докато достигнем до границата с Гърция. Ще посетим впечатляващи ждрела, пещери и места с фантастична панорама, гъсти гори и дълбоки каньони. Ще се движим по диви пътеки и ще събираме зрънцата на познанието и приятелството, които да израстат и да ни вдъхновяват.
Програмата включва:
– бивакуване на палатки сред природата с ежедневна смяна на мястото;
– самостоятелно приготвяне на храната от децата и инструкторите и хранене в хижи; самостоятелна грижа за бита;
– пешеходни преходи в Западни Родопи в района на Борино, Триград, Чаирски езера;
– ориентиране в трудни местности – усъвършенстване на знанията за работа с компас и използването на друг тип навигация;
– наблюдение на диви животни и птици;
– катерене и използване на алпийски способи;
– екипни игри и задачи.
Дата за провеждане: ***
Краен срок за записване: 10 дни преди началото на лагера или до запълване на групата
Детайлно описание на програмата
Ден 1: Борино и Кастраклии. Лагерът ни започва в китното родопско селце Борино. След като разпънем картата и прегледаме плана за следващите седем дни, започваме и краткия преход за загрявка. В шеги, закачки и опознаване, разтъпкваме обувките си до мястото ни за бивак, което е в двора на уютна виличка в местността Кастраклии. Мястото е в близост до едноименния резерват, за който ще научим повече на вечерните си разговори.
Ден 2: От Кастраклии до Тешел. Първо утро на родопска поляна. След закуска стягаме раниците и не след дълго се озоваваме на входа на резервата. Скални отвеси, дъх на борова гора и пресни следи от диви животни. Преминавайки през обозначената пътечка през това съхранено кътче природа, научаваме повече за себе си и заобикалящата ни среда. В захлас се озоваваме на асфалтовото шосе в близост до хижа „Тешел“. Оглушени от контраста между дива природа и цивилизация, разпъваме палатки в двора на хижата, докато чакаме вечерята.
Ден 3: От Тешел до Ягодина. Първият ни по-дълъг преход ще изпита физическите ни сили и ще погледнем отвисоко диплите на дивите Родопи, а в далечината се виждат върховете на Пирин и Боздаг в Гърция. Движим се над дефилето на Буйновска река с отвесните скали на Буйновското ждрело. Достигаме до най-високата точка на вр. Свети Илия и зашеметяващата площадка „Орлово око“ край китното село Ягодина. Правим лагера си на поляните южно от селото.
Ден 4: Харамийска пещера – от Ягодина до Триград. Този ден е посветен на пещерния свят на Триград. След закуска продължаваме маршрута си през ливади и картофени ниви в посока с. Триград. Движим се по горски път в подножието на връх Дурдага и за около два часа достигаме целта си за деня – входа на Харамийската пещера, разположен високо на скалите над Триградска река. С помощта на местен екип и специализирана екипировка се изкачваме до входа на пещерата и, провирайки се през тесните проходи на пещерата, достигаме до малък отвор, през който се спускаме в огромната камбана на един друг подземен свят. Това приключение заслужава поне един сладолед! Нощуваме в покрайнините на с. Триград.
Ден 5: Чаирски езера – от Триград до Чаирите. От Триград навлизаме още по-дълбоко в недрата на планината. Недалеч от границата с Гърция се намира живописната местност Чаирите или Чаирски езера. Тя представлява група от естествени планински езера, разположени на височина около 1400 метра и заобиколени от прекрасни ливади и вековни смърчови гори. След като се настаним в близост до едноименната хижа, правим кратка разходка до намиращия се недалеч природен феномен “пияната гора” – хаос от наклонени в различни посоки дървета, образувани в резултат от свлачищни процеси.
Ден 6: Загадъчният Каурчан – Чаирите. Този ден се отправяме на преход към загадъчния скален връх Каурчан. Той се издига на едно било южно от Чаирските езера. Достигането до върха е през вековни смърчови гори, а веднъж изкачили се до най-високата му точка, се наслаждаваме на хубави гледки към околността. По върха личат руини от стари градежи, което ни подсказва, че в древността най-вероятно това място вероятно е било тракийско светилище. Следобед се връщаме до Чаирите, където оставаме за втора нощувка.
Ден 7: Отпътуване. Сутринта преди отпътуването правим разбор на отминалия лагер, кроим планове за следващото приключение, правим снимки за спомен и се отправяме обратно към цивилизацията, следвайки пътя по долината на Чаирска река до местността Османов вир. Оттам с организиран транспорт пътуваме обратно към вкъщи.
* Така описаната програма може да претърпи малки промени по решение на инструкторите в зависимост от индивидуалните особености на групата и метеорологичните условия.
Такса за участие*: ***
Такса за участие с транспорт: ***
Включва храна, инструктори, специализирана екипировка, застраховка.
Не включва стойността на транспорта (включена е във втората цена), както и осигуряването на лична екипировка.
* Таксата е валидна при минимум 8 участници.