Лагерът е подходящ за младежи на 14 – 18 години с добра физическа подготовка
Балканът е могъщ. Полегнал гигант в средата на България с едно око гледащо на север и едно око, гледащо на юг, да не изпусне какво се случва в земите му. И това лято ще бъдем негови гости, за да надзърнем от двете страни на скалистия му гръбнак и да обхванем с поглед долини и низини, далечни планини и пълноводни реки, да видим докъде се простира жаждата ни за опознаване на планините. Заедно с най-опитните участници в лагерите ни ще се отправим към Национален парк “Централен Балкан” в Стара планина, където се намират някои от най-обичаните и зашеметяващи високопланински маршрути за туризъм. Тази година ще се насочим отново към най-високата точка – връх Ботев, но този път ще изследваме подходите към него откъм възрожденското градче Карлово и зашеметяващото Райско пръскало. Раниците ще са неразделния ни спътник, ще каляваме стъпка след стъпка приятелството и силата си, а гледките и простора ще са наградата за всяко положено усилие.
Програмата включва следните дейности:
– пешеходни преходи в централната част на Стара планина;
– изкачване на върховете Ботев, Жълтец, Купена, Амбарица и др.;
– игри за сплотяване, дискусии и вземане на групови решения;
– обучение по ориентиране – работа с компас, GPS и ориентиране по карта, запознаване с приложения за навигация;
– обучение за безопасно поведение в планината, правила за движение на групата и оценка на времето и възможностите;
– нощувки в х. “Васил Левски”, х. “Рай”, заслон “Ботев” и х. “Амбарица”;
– хранене в хижите и самостоятелно приготвяне на сандвичи за деня.
Дата за провеждане: 27 юли – 2 август 2025 г.
Краен срок за записване: 10 дни преди началото на лагера или до запълване на групата
Детайлно описание на програмата
Ден 1: “Хубава си, моя горо, миришеш на младост”. Тази година маршрутът ни започва от родния град на Васил Левски – Карлово, и се вие нагоре в планината по долината на Стара река. Преходът ни за деня е един от най-обичаните в родния Балкан, но и не е кратък. Прохладата на буковите гори, в сенките на които ще вървим през целия ни преход, бързо ще ни свърже с духа на планината. Ще преминем през хижа “Хубавец”, хижа “Балкански рози” и в следобедните часове ще се установим в уютната хижа “Васил Левски”, следвайки стъпките на товарните коне, с които хижарите я зареждат с провизии.
Ден 2: Х. “Васил Левски” – Башмандра – х. “Рай”. Пренареждаме багажа си, подготвяме най-необходимото, защото част от вещите си ще оставим в хижата, където ще се върнем отново след два дни. С по-леки стъпки започваме изкачване към откритите части на планината и горите остават под нас. Изкачваме се към планинския възел Дюза и поемаме по пътеката през Башмандра за хижа “Рай”. Хълмове, деренца, малки водоскоци и скални отвеси се редуват по пътя ни, за да достигнем до подножието на зашеметяващи водопад Райското пръскало (124,5 м) – най-високият постоянно течащ водопад на Балканите. Отсядаме за нощувка в емблематичната хижа “Рай”.
Ден 3: Х. “Рай” – вр. Ботев – заслон “Ботев”. Днес ще достигнем до най-високия връх на Стара планина – връх Ботев (2376 м). Този път обаче ще го атакуваме през знаменитата Тарзанова пътека откъм Райското пръскало. С внимателни стъпки и в пълна концентрация ще се катерим нагоре по въздушната пътека, която ще ни открива гледки към величествените отвесни скали и тъмните гори на Резерват “Джендема”. В следобедните часове ще пием чай с бисквитена торта на върха, след което ще се спуснем за нощувка и сладки приказки към заслон “Ботев”.
Ден 4: От з. “Ботев” до х. “Васил Левски”. Заслужаваме ден за спокойна разходка и наслада от красотата на планината! Маршрутът ни в посока х. „Васил Левски“ ще ни преведе през билото и вр. Жълтец (2226,8 м), откъдето ще видим ясно релефа на планината и околните високи върхове. Започваме плавно и панорамно спускане към познатата хижа “Васил Левски”, където ще останем още една вечер. Водопадът близо до хижата ще е мястото за разхлаждане след цял ден на откритите старопланински склонове.
Ден 5: От х. “Васил Левски” до х. “Амбарица”. Потегляме на преход, който ще ни изведе отново на билото на Стара планина. Заедно избираме маршрута, по който ще се движим, според времето и възможностите на групата. Посоката е запад, за да излезем на седловината между масива на Купените и вр. Амбарица (2166 м). При повече сили и желание, ще изкачим Купена (2169 м), наострил снага в центъра на Балкана като непреодолим страж. Спускаме се към х. “Амбарица”, където ще останем за две нощувки.
Ден 6: До „Добрила“ и изкачване на вр. Левски (Амбарица). Отправяме се малко назад по маршрута ни, за да хванем красивата подсичаща пътека към „Добрила“. Хапваме каквото ни видят очите в тази богата на избор хижа и се връщаме към хижа „Амбарица“ напряко… с изкачване през едноименния връх и прочутия пъстър заслон „Амбарица“ (2166 м).
Ден 7: Довиждане и до скоро! В този ден ще бъде трудната раздяла с планината. Събираме багажа си и споделяме своите мисли за Балкана, за приятелството и за бъдещите ни срещи. По обяд се отправяме от х. “Амбарица” към м. Смесите. Тук ще се топнем в разхлаждащите води на вирчетата на река Черни Осъм, след което ще отпътуваме обратно към дома с незабравими спомени.
* Така описаната програма може да претърпи малки промени по решение на инструкторите в зависимост от индивидуалните особености на групата и метеорологичните условия.
Повече за условията за записване и участие (настаняване, храна, екипировка, транспорт и т.н.) можете да научите в секцията ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ.
Моля, прочетете внимателно!
Такса за участие*: 950 лв.
Такса за участие с транспорт: 950 лв. + 110 лв.
Таксата включва храна, нощувки в хижи, инструктори, специализирана екипировка, застраховка „Злополука“ и планинско спасяване.
Не включва стойността на транспорта (включена във втората цена), както и осигуряването на лична екипировка.
* Таксата е валидна при минимум 10 участници.